Vykonanie voľby členov Rady školy pri ZŠ Hroncova

V súlade s ustanovením § 24 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov je funkčné obdobie orgánov školskej samosprávy štyri roky.

Legislatívne predpisy súvisiace s voľbou do rady školy:

• Zákon NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
  • Vyhláška MŠ SR č. 291/2004 Z. z., ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy, o ich zložení, o ich organizačnom  a finančnom zabezpečení v znení neskorších predpisov,
  • Metodické usmernenie č. 1/2012 k postupnosti krokov súvisiacich s voľbou členov rady školy a školského zariadenia pri školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice.

Priebeh voľby:

• Zloženie a počty členov rady školy podľa uvedenej tabuľky sú záväzné pre školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice.
  • Členom rady školy nemôže byť riaditeľ školy, zástupca riaditeľa školy, riaditeľ školského zariadenia ani zástupca riaditeľa školského zariadenia.
  • Voľby členov rady školy z pedagogických zamestnancov, nepedagogických zamestnancov, rodičov žiakov školy alebo školského zariadenia zabezpečí riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia najneskôr 14 dní pred termínom skončenia funkčného obdobia rady školy. Zároveň deleguje svojich zástupcov do rady školy zriaďovateľ.

Termín volieb členov do rady školy z pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy: 16.03.2016 o 14:00 hod.

Termín volieb členov do rady školy z radov rodičov/zákonných zástupcov: 21.04.2016 o 16:30 hod.

• Voľby do rady školy sa môžu uskutočniť, ak je prítomná nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Ak sa nezišla nadpolovičná väčšina oprávnených voličov, riaditeľ vyhlási opakovanú voľbu, pričom sa pri opakovaných voľbách podmienka účasti nadpolovičnej väčšiny nevyžaduje.
  • Kandidáta na voleného člena rady školy môže po jeho súhlase navrhnúť ktorýkoľvek z voličov.  Návrhy na kandidátov z radov rodičov/zákonných zástupcov môžete podať prostredníctvom triednych učiteľov alebo samostatne v kancelárii riaditeľky školy v termíne do 18.04.2016 do 8:00 hod.
  • Voľby sa uskutočnia tajným hlasovaním. Platný hlasovací lístok je ten, na ktorom je označený určený alebo nižší počet kandidátov ustanovený pre túto skupinu voličov v rade školy.  V prípade voľby zástupcov z radov rodičov/zákonných zástupcov je to najmenej 1 kandidát a najviac 4 kandidáti.
  • Po vykonaní volieb volebná komisia zráta odovzdané hlasovacie lístky a zráta hlasy na platných hlasovacích lístkoch.
  • Do rady školy sú zvolení vo voľbách za členov rady školy tí zástupcovia pedagogických zamestnancov, nepedagogických zamestnancov, rodičov žiakov školy alebo školského zariadenia, ktorí vo voľbách získali najvyšší počet hlasov prítomných voličov. Pri rovnosti hlasov sa o členstve v rade školy rozhodne žrebovaním. Výsledky volieb budú zverejnené na internetovej stránke školy: www.zshroncova.sk
  • Na čele rady školy je predseda, ktorého volí rada školy zo svojich členov nadpolovičnou väčšinou členov rady školy na svojom ustanovujúcom zasadnutí.

Mgr. Miriam Jelčová
predsedníčka Rady školy